پیام دکتر شهنی زاده ریاست هیات مدیره

پیام همایش دندانپزشکی زیبایی، أصول و اخلاقیات

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 
27 - 25 مرداد ماه  1396

تهران - هتل المپیک

Esthetics Dentistry, Principles and Ethics


 
بحث زیبایی در دندانپزشکی اکثر رشته­های دندانپزشکی را در برگرفته و جدای از تأثیر مباحث اقتصاد مطب داری، خود به یک پروسه مسلط و ضروری در تأمین نیازهای بیماران تبدیل گردیده است. اما نگاه به این موضوع باید از منظر پیشگیری از هرگونه خسارت به بیمار و درمان بر اساس ضرورت و نیازهای واقعی برخوردار باشد.
زیبایی در عرصه ترمیمی، پروتز، پریو، جراحی و ارتودنسی جزء عواملی موثر در درمان است و امروز نگاه غالب این اندیشه زیبایی مدار به عرصه‌های گوناگون دندانپزشکی نیز انتشاریافته است. در این میان آنچه تفاوت دندانپزشکی را در درک زیبایی از سایر رشته‌ها متمایز می­کند اهمیت جایگاه نقش درمان در مقایسه با زیبایی به‌عنوان اولویت اصلی است و به همین دلیل است که  رشته‌های مختلف دندانپزشکی ماهیتاً می­تواند به زیبایی هم منتهی گردد.
تب­زدگی زیبایی، درنتیجه‌ی تفکری نامتجانس برای خروج از شکل و شمایل یک انسان عادی عارض شده است. تبدیل‌شدن یک انسان­ به یک پدیده متفاوت نسبت به آنچه موجود است، امروزه متأسفانه در جوامع رشدنیافته غالب شده است.
جامعه­ای که بپذیرد به قیمت هزینه کردن تمام سرمایه یک انسان در تغییر شکل خود از آخرین تغییرات تبلیغاتی جهانی استفاده کند و هشدار پایان­پذیری سرمایه سلامت خود را متوجه نشود، یقین در نسل­های آینده یا در لایه­های پایینی جامع کنونی دچار بحران‌زدگی می­شود.
لایه­های پایینی اقشار مردم در این‌گونه جوامع با هزینه سنگین در زیباسازی ظاهری خود "سرگردان" هستند و لایه­های بالایی ثروتمند جامعه نیز در بحران تغییر به هر شکل به غیر از این شکل حاضر را به‌اشتباه "زیبایی" می‌نامند و می‌پذیرند، این جماعت تغییرات را "بدون اختیار" می‌پذیرند. دندانپزشک در تمام این پروسه­ها، نقش تأثیرگذار علمی دندانپزشکی خود را هرگز نباید نه به "سرگردانی" بیمار و "بدون اختیار بودن" وی تسلیم کند.
در این همایش باید زیبایی از ذات هر کار دندانپزشکی را ترویج، تربیت و آموزش داد و از تسلیم در نگاه مسلط زیبائی­سازی محض به هر قیمت بر حذر داشت. بنابراین ما ضمن نگاه علمی به پروسه زیبایی در دندانپزشکی، هدف غایی فرهنگ­سازی از درک زیبایی علیرغم تمام هیاهوها و ظاهرنمایی‌ها را در این همایش از دیدگاه دندانپزشکی طرح و اجرا خواهیم کرد.

27 - 25 مرداد ماه 1396 در هتل المپیک از نگاه دیگری به زیبائی در دندانپزشکی با تم اصلی دندانپزشکی زیبایی، اصول و اخلاقیات " Esthetic Dentistry, Principles and Ethics" دندانپزشکی
در همه رشته­‌های دندانپزشکی خواهیم پرداخت و تمام نگاه­های بینابینی و بین رشته ای را نیز مطرح خواهیم کرد تا فصلی نو در دندانپزشکی برای دیدن زیبائی از پنجره علمی باز کنیم و فرهنگ اجتماعی را با هم ترویج دهیم و تب زدگی زیبائی را مهار سازیم.
 
دکتر باقر شهنی زاده
رییس هیات مدیره
 انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


 
   1396/4/16 10:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما

هفته‌ها سپری شدند، فروردین و اردیبهشت رفتند و خرداد آمد؛ خرداد سال 1368 بیش از دو دهه بود که واژگان پانزده خرداد، قیام و امام خمینی درهم آمیخته بود. خرداد، خود به خود ماه امام شده بود. بعد از انقلاب، در پانزده خرداد هر سال مردم به یاد قیام خونین شهیدان خرداد 1342 راه پیمایی می‌کردند. آن‌سال هم در حالی که مردم خود را برای مراسم پانزده خرداد آماده می‌کردند، ناگهان خبری در شهر پیچید؛ خبری تلخ و نگران کننده. خبر دادند که امام به علت بیماری قلبی در بیمارستان بستری شده است و از مردم خواسته شد تا برای سلامتی امام دعا کنند.

ادامه مطلب