پیام دکتر شهنی زاده ریاست هیات مدیره

پیام همایش دندانپزشکی زیبایی، أصول و اخلاقیات

انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 
27 - 25 مرداد ماه  1396

تهران - هتل المپیک

Esthetics Dentistry, Principles and Ethics


 
بحث زیبایی در دندانپزشکی اکثر رشته­های دندانپزشکی را در برگرفته و جدای از تأثیر مباحث اقتصاد مطب داری، خود به یک پروسه مسلط و ضروری در تأمین نیازهای بیماران تبدیل گردیده است. اما نگاه به این موضوع باید از منظر پیشگیری از هرگونه خسارت به بیمار و درمان بر اساس ضرورت و نیازهای واقعی برخوردار باشد.
زیبایی در عرصه ترمیمی، پروتز، پریو، جراحی و ارتودنسی جزء عواملی موثر در درمان است و امروز نگاه غالب این اندیشه زیبایی مدار به عرصه‌های گوناگون دندانپزشکی نیز انتشاریافته است. در این میان آنچه تفاوت دندانپزشکی را در درک زیبایی از سایر رشته‌ها متمایز می­کند اهمیت جایگاه نقش درمان در مقایسه با زیبایی به‌عنوان اولویت اصلی است و به همین دلیل است که  رشته‌های مختلف دندانپزشکی ماهیتاً می­تواند به زیبایی هم منتهی گردد.
تب­زدگی زیبایی، درنتیجه‌ی تفکری نامتجانس برای خروج از شکل و شمایل یک انسان عادی عارض شده است. تبدیل‌شدن یک انسان­ به یک پدیده متفاوت نسبت به آنچه موجود است، امروزه متأسفانه در جوامع رشدنیافته غالب شده است.
جامعه­ای که بپذیرد به قیمت هزینه کردن تمام سرمایه یک انسان در تغییر شکل خود از آخرین تغییرات تبلیغاتی جهانی استفاده کند و هشدار پایان­پذیری سرمایه سلامت خود را متوجه نشود، یقین در نسل­های آینده یا در لایه­های پایینی جامع کنونی دچار بحران‌زدگی می­شود.
لایه­های پایینی اقشار مردم در این‌گونه جوامع با هزینه سنگین در زیباسازی ظاهری خود "سرگردان" هستند و لایه­های بالایی ثروتمند جامعه نیز در بحران تغییر به هر شکل به غیر از این شکل حاضر را به‌اشتباه "زیبایی" می‌نامند و می‌پذیرند، این جماعت تغییرات را "بدون اختیار" می‌پذیرند. دندانپزشک در تمام این پروسه­ها، نقش تأثیرگذار علمی دندانپزشکی خود را هرگز نباید نه به "سرگردانی" بیمار و "بدون اختیار بودن" وی تسلیم کند.
در این همایش باید زیبایی از ذات هر کار دندانپزشکی را ترویج، تربیت و آموزش داد و از تسلیم در نگاه مسلط زیبائی­سازی محض به هر قیمت بر حذر داشت. بنابراین ما ضمن نگاه علمی به پروسه زیبایی در دندانپزشکی، هدف غایی فرهنگ­سازی از درک زیبایی علیرغم تمام هیاهوها و ظاهرنمایی‌ها را در این همایش از دیدگاه دندانپزشکی طرح و اجرا خواهیم کرد.

27 - 25 مرداد ماه 1396 در هتل المپیک از نگاه دیگری به زیبائی در دندانپزشکی با تم اصلی دندانپزشکی زیبایی، اصول و اخلاقیات " Esthetic Dentistry, Principles and Ethics" دندانپزشکی
در همه رشته­‌های دندانپزشکی خواهیم پرداخت و تمام نگاه­های بینابینی و بین رشته ای را نیز مطرح خواهیم کرد تا فصلی نو در دندانپزشکی برای دیدن زیبائی از پنجره علمی باز کنیم و فرهنگ اجتماعی را با هم ترویج دهیم و تب زدگی زیبائی را مهار سازیم.
 
دکتر باقر شهنی زاده
رییس هیات مدیره
 انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


 
   1396/4/16 10:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 2 نفر )
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما